RAMAZAN’DA TATLI YEMENİN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

RAMAZAN’DA TATLI YEMENİN FAYDALARI

Tatlılar, Türk mutfak kültürünün vazgeçilmezleri arasındadır. Geçmişten günümüze kadar binlerce yıldır süregelen kültürümüzde tatlıya ayrı bir yer verilmiştir. İslamiyet ile birlikte Müslümanlığı seçen milletimiz Ramazan ayları için özel olarak tatlılar üreterek tatlı ihtiyacını gidermiştir.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

İnsan sağlığı her şeyden önemlidir ve iyi bir şekilde korunması gerekir. Nitekim insanlar oruç tutmaları halinde vücutlarında değişikliklerin olduğu bir gerçektir. Bu değişim en çok ta kan şekerinde görülmektedir. Tüm gün oruç tutan bir kişinin kan şekeri gittikçe düşmeye başlar ve sonunda da kişide kızgınlık, baş ağrısı, asabiyet gibi tepkiler görünür. Bu sebeplerden dolayı ve beynimizin adeta yakıtı olan glikoz yani tatlıyı tüketmemiz önemlidir. Özellikle de Ramazan'da tatlı yemenin faydaları daha açık bir şekilde hissedilmektedir. Tabi aşırıya kaçmadan ve ihtiyaç kadar tatlı yemenin faydalı olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Tatlı yemek her zaman sağlık ve vücudun ihtiyacı olan enerji için gerekli bir besindir. Bu durum Ramazan ayında kendini biraz daha fazla hissettirmekte ve Ramazan'da tatlı yemenin faydalarını sizlere açıklamaya çalışacağız. Gün boyunca oruçlu kalan bir kişi sağlığını korumasının yanı sıra işlerine de motive olabilmesi gerekir. Bu durumda kişilerin tam ve eksiksiz bir iftar yapmaları ve iftardan sonra vücudun ihtiyacı olan besinleri takviye etmeleri gerekir. Ramazan'da tatlı yemenin faydaları konusuna değinmişken, en çok tercih edilen tatlılara da bir değinmeden geçmek olmaz. Şerbetli, sütlü ve kuruyemişler ile hazırlanmış adeta enerji deposudur. İftarın ardından tüketilen bu tatlılar, gün içerisindeki tatlı ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacak ve çok rahat bir gün geçirebileceksiniz. Tabi burada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Her ne kadar iftarın ardından tatlı yense de öncelikle tatlı yerken abartılı ve aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca her tatlı tatlı olmayabilir. Yani ucuza kaçılarak alınan tatlılar fayda değil aksine zarar verecektir. Bu sebeple tanınmamış ve ucuz fiyatlı tatlılar, ertesi gün kendini hissettirmeye başlayacak ve sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Tatlı zevki kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi şerbetli tatlıları severken, kimileri sütlü tatlıları, kimileri pasta çeşitlerini sevebilir. Her ne olursa olsun Ramazan'da tatlı yemenin faydaları tartışılmaz bir gerçektir. Bu sebeple iftarın ardından bir süre beklendikten sonra tercih edilecek bir tatlı oldukça faydalı olacaktır. Ramazan'da tatlı yemenin faydaları eskiden beri bilindiği için kültürümüzde Ramazan ayına özel tatlılar da yapılmıştır. Mesela Güllaç bu tatlılardan biri ve Ramazan ayında en çok tercih edilen tatlıdır. Yani mutlaka bir çeşit tatlı Ramazan'da iftarın ardından tüketilmesi gerekir. Bu sene de Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi ve havaların da sıcak gitmesi dondurma mevsiminin de açıldığını bizlere göstermektedir. Bu günlerde yine tercih edilebilecek en hafif ve lezzetli sütlü tatlılardan dondurma oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Sağlık açısından Ramazan'da tatlı yemenin faydaları saymakla bitmez. Bu yıllardır bilinen bir gerçek haline gelmiştir. Fakat sağlık bulacağım derken sağlığınızdan da olmamak gerekir. Bu sebeple çok dikkat etmek gerekir. İftarda tıka basa doldurulan midenin hemen üzerine tatlı yemek sindirimi zorlaştıracak ve midenizi zorlayacaktır. Ayrıca yapılan diğer bir yanlış ise tatlının hemen üzerine su içmektir. Bu durum kan şekerinde ani düşüşe sebebiyet veriyor ve diyabeti tetiklediği gibi karaciğer yağlanmasına da sebep olabilmektedir. Bu yaptığımız açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Ramazan'da tatlı yemenin faydaları, abartılı ve aşırıya kaçılmadığı taktirde geçerlidir. Ayrıca tatlı tercih ederken ucuz ve bilinmedik ürünleri de tercih etmemek te fayda vardır.