RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİ

blog yazısı ekle !

RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİ

Ramazan ayında oruç tutma nedeni ile insanların düzenleri değişmektedir. Mesel beslenme alışkanlıkları ramazanda en çok etkilenen unsurlardandır. Ramazan ayında formunu korumak isteyenler veya uzun süreli aç ve susuz kalmadan dolayı kilo ve sıvı kayıplarını önlemek için Ramazan'da nasıl beslenmeli Konusunda dikkatli davranması gerekir. Bir ay boyunca beslenme şeklini Ramazan göre yeniden düzenlemek gerekmektedir. Aynı zamanda tüketilen besin değerleri de bu aya uygun olmalıdır..

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Ramazan'da nasıl beslenmeli konusu neden bu kadar önemlidir? Çünkü Ramazan ayı dışında üç temel öğün vardır ve bu öğünlerin dışında ara öğünler de mevcuttur. Bu öğünler ile açlık ve susuzluk gibi temel ihtiyaçların karşılanması için bir kısıtlama veya bekleme gibi şart konulmamaktadır. Ancak Ramazan ayında iki temel öğün vardır ve bir öğün gecenin geç saatlerinde yapılmaktadır. Böyle de olunca insanlar gecenin geç saatinde yeme, gün boyunca tok kalabilmek için fazla yeme gibi durumlarda kilo kontrolünü kaybetmektedir.

Ramazan'da nasıl beslenmeli konusu ile bu süreçte beslenme düzeninde dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından sıklıkla vurgulanmaktadır. İşte uzmanlardan gelen Ramazan'da nasıl beslenmeli konusuna altın niteliğinde tavsiyeler şunlardır:

 • Ramazan'da su ve sıvı ihtiyacı düzenli su tüketimleri sağlanmalıdır. Ayrıca iki temel öğünde de doğal meyve suyu, karpuz gibi bol sulu meyvelere ağırlık verilmesi gerekmektedir.
 • İftar sofrasında besin çeşitlerine geniş yer vermek gerekir. Böylece vücut ihtiyacı olan maddeleri kolayca karşılayabilir.
 • İftar sonrasında tatlı yemek istiyorsak kızartma, şerbetli tatlılar yerini sütlü ve metabolizmayı yormayan lezzetler tercih edebiliriz. Mesela güllaç veya meyve tatlıları gibi.
 • Yeşillik salatası, sebze salatası, meyve salatası, süt, ayran, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin ürünler, balık, et gibi çeşitlerin yer aldığı menüler oluşturulabilir.
 • Hamur işlerine Ramazan boyunca ara vermek gerekir. Çünkü sahurda tercih edeceğiniz börek, pişi gibi lezzetler Ramazan süresince veya Ramazan dışında da midenizde deformasyona neden olacaktır. Reflü gibi sağlık sorunu oluşur.
 • Uzun saatler boyunca sıvı alınmaması metabolizmayı yavaşlatır. Dolayısı ile kabızlık sorunu sık görülmektedir. Bu konuda sıkıntıyı azaltmak için çorbalar normal un yerine kepek unu ile hazırlanabilir. Ya da lifli meyveler tercih edilebilir. Kuru kayısı, erik gibi.
 • Gün boyunca yaz ayının etkisi ile de susuzluk yaşamak büyük sıkıntıdır. Dolayısı ile beslenme şeklimize dikkat ederek susuzluğu minimum seviyeye düşürmek gerekir. Aşırı tuzlu, aşırı tatlı gibi içeriklere sahip besinlerden uzak durmak gerekir.
 • İki öğünde de yoğurt yemek gerekir. Çünkü hem susuzluğu giderir hem de gün boyu açlık hissetmemenizi sağlar.
 • Bitki çayları Ramazan boyunca sağlığınızı korumanızda yardımcı olacaktır. Hem yorgunluğunuzu giderme de hem de sindirim sistemine yardımcı olacaktır. Adaçayı, nane yaprağı, siyah çay vb.
 • Beyaz şeker veya hazır alınan tatlıların şeker oranı oldukça fazladır. Bu da kan şekerinin ani yükselip ani düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca kilo almak içinde bir sebeptir. Yapay tatlandırıcılar yerine meyve özleri kullanılabilir. Mesela hurma gibi.
 • Makarna, somun ekmek, pirinç pilavı gibi yoğun ve katı gıdalar daha sağlık şekilleri ile tüketilebilir. Mesela esmer pirinç, kepekli makarna, kepekli ekmek ya da tam tahıllı buğday ekmeğini yemek gerekir.
Yukarıda maddeler halinde listelediğimiz tavsiyeler Ramazan boyunca sağlıklı bir şekilde sürdürmenize yardımcı olacaktır. Ramazan'da nasıl beslenmeli sorusunun net ve geniş içerikli cevabını maddeler halinde saydık. Değerli okuyucularımızın da bu listeye uyması halinde Ramazan boyunca ne kilo kontrolünü kaybetmenizi ne de sağlığın tehlikeye girmesi gibi sıkıntılar yaşanmayacaktır. Ramazan boyunca yaşanan sağlık sıkıntıları veya aşırı acıkma – aşırı susma gibi sorunların temel sebebi yanlış beslenmeden kaynaklanır.