RAMAZAN’DA KİMLER ORUÇ TUTAR?

blog yazısı ekle !

RAMAZAN’DA KİMLER ORUÇ TUTAR?

Hicret'in ikinci yılı ile birlikte farz kılınan oruç, tüm Müslümanların Ramazan ayı boyunca yapmaları gereken bir ibadettir. Tabi genel manada tüm Müslümanlara oruç, Ramazan ayında farz olsa da bazı istisnai durumlarda oruç farz olmamaktadır. Bu sebeple biz Ramazan'da kimler oruç tutar? Sorusuna cevap vereceğiz. Öncelikli olarak bir kişiye Ramazan ayında orucun farz olması için şu üç şartı kesinlikle sağlıyor olması gerekir.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

  1. Müslüman olmak
  2. Akıllı olmak
  3. Buluğ çağına ermiş olmak
Bu şartlar sağlandığı taktirde oruç artık o kişi için farz bir ibadet sayılır. Fakat buluğ çağına erişmemiş çocuklarda, Ramazan orucuna alıştırmak için yavaştan bir hazırlık yapılır ve alıştırma oruçları tutturulur. Bu durum farz değil fakat çocukların küçük yaşlarda oruca alıştırılabilmeleri için önemli bir durumdur. Çocukların bünyelerinin kaldırabileceği şekilde ve onların sağlıklarını olumsuz etkilemeyecek şekilde oruca alıştırmak önemlidir.

Oruç, az önce bahsettiğimiz durumlarda tutulması gerekir. Fakat bazı durumlar orucu Ramazan ayında tutmayıp, daha sonradan şartlar değiştiği taktirde kaza edilmesini gerektirir. Peki, bu şekilde yaptığımız açıklamanın ardından; Ramazan'da kimler oruç tutar?

  • Sağlığın yerinde olması.
  • Mukim olmak. Yani misafir olmamak.
  • Seferi olmamak.
Bu şartlarda Ramazan ayında oruç tutmak farz değil, fakat bu şartlar değiştiği zaman, yani sağlığı elverişli olmayanlar sağlıklarına kavuştukları, misafir olanların misafirlikleri bittiği ve yolcu olanların yolculukları bittiği taktirde tutulmayan oruçların kaza edilerek tutulması gerekir. Ya da bu şartlardan birinin değişmesi, oruç tutmak mümkün olamayabilirse o zaman da her bir tutamadığı gün için fakirlere ve düşkün durumda olanlara iftar yaptırması gerekir.

Ramazan'da kimler oruç tutar? Sorusuna oldukça geniş açıklamalarda bulunduk. Bir de Ramazan orucunun sahih olabilmesi yani geçerli olabilmesi için gerekli şartlar vardır. Ramazan'da kimler oruç tutar? Sorusuna bu şartları da eklemden gerçek manada bir oruç tutulmuş olamaz. Bu şartları da şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  • Oruç tutmaya niyet etmek. Bu tüm ibadetler için olmazsa olmaz şartlardan ilkidir.
  • İmsak vaktinden iftar vaktine kadar yeme, içme, cinsel ilişki ve tüm nefsi arzulardan uzak durmak.
  • Kadınların ay hali ve lohusa halinde bulunmaması.
Kadınlarda durum erkeklere göre biraz daha farklıdır. Çünkü kadınların özel halleri sebebi ile farz olan ibadetlerden bazen muaf bazen de ertelemeleri mümkün olabilmektedir. Mesela ay hali ve lohusa olan kadınlar, bu şekilde bulundukları süre zarfında Ramazan ayında oruç tutmazlar. Fakat bu hallerinin sona ermesi halinde oruç tutmadıkları günler kadar kaza etmeleri gerekir. Oysa bu halde bulunan kadınlar, başka bir farz ibadet olan namazları kaza etmeleri gerekmez.

Bu şekilde yaptığımız açıklamalarda Ramazan'da kimler oruç tutar? Sorusuna açıklık getirmeye çalıştık. Çünkü farz ibadetler, ilk olarak sorguya çekileceğimiz amellerimizden olduğunu bilmekteyiz. Peki, bu şekilde ise neden bize yapmakla yükümlü olduğumuz bildirilen Ramazan ayında ki farz orucunun şartlarını öğrenmiyoruz? Farz ibadetlerin geçerli olabilmesi için birtakım gereklilikler bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edilmediği taktirde o ibadetin tüm feyz ve bereketi kaçırılmış olur. Özellikle oruç için düşünecek olursak; az önce bahsettiğimiz şartlara dikkat edilmemesi halinde, oruç bize sabahtan akşama kadar aç ve susuz kalmaktan başka bir şey sağlamayacaktır. Bu konuda peygamber efendimiz "kim yalan söylemeye ve kötü amele son vermezse, Allah'ın onun aç ve susuz kalmasına ihtiyacı yoktur." Buyurmuştur. Peki durum böyle ise ve yaptığımız ibadetleri, tuttuğumuz oruçları yalnız Allah'ın rızasını kazanmak için tutuyorsak ve mükafatını da yalnız Allah'tan bekliyorsak o zaman neden Allah katında bir kıymeti olmayan davranışlarda bulunalım ki?