ORUÇ VE RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

blog yazısı ekle !

ORUÇ VE RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

Oruç, Yüce Allah'ın İslam'ın beş temel şartından biri olarak bize bildirdiği ve farz ibadetlerden biridir. Ramazan ayı ise Hicri aylardan bir tanesidir. Mübarek olarak değerlendirilen üç aylar (Recep, Şaban ve Ramazan) sonuncusu ve en değerli aydır. Nitekim Ramazan ayı için on bir ayın sultanı denilmektedir.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Ayrıca Ramazan ayını bu denli önemli kılan başka bir husus ise Kuran'ın bu ayda indirilmesidir ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin de bu ayın içerisinde yer almasıdır. Bu konuda Yüce Rabbimiz kutsal kitabımız Kuran'da bizlere oruç ve Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadislerde ise Peygamber efendimiz bizlere bu konuda açıklamalarda bulunmuştur.

Şimdi oruç ve Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadislere bir göz atalım. Önce ayetlerden başlayacak olursak;

Bakara suresi

 • 1.Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. (Bakara suresi 183. ayet)
 • 2.Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara suresi 184. ayet)
 • 3.(o sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta ve yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara suresi 185. ayet)

 • Tevbe Suresi


 • Bunlar, tövbe edenler, ibadet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü'minleri müjdele. (Tevbe suresi 112. ayet)

 • Meryem Suresi


 • Ye, iç, gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görecek olursan, "şüphesiz ben Rahman'a susmayı (oruç) adadım. Bugün hiçbir insan ile konuşmayacağım" de. (Meryem suresi 26. ayet)

 • Ahzap Suresi


  Şüphesiz Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mü'min erkeklerle mü'min kadınlar, itaatkar erkeklerle itaatkar kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, Allah'a derinden saygı duyan erkeklerle, Allah'a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkeklerle namuslarını koruyan kadınlar, Allah'ı çokça anan erkeklerle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlama ve büyük bir mükafat hazırlamıştır. (Ahzab suresi 35. ayet)

  Oruç ve Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadislere göz atmaya bir de Peygamber efendimizin hadis-i şerifleri ile devam edelim.

  • Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. (Buhari, Savm 2)
  • Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini ve içmesini terk etmesine Allah'ın hiçbir ihtiyacı yoktur. (Buhari, Savm 8)
  • Oruç tutunuz sıhhat bulunuz! (Et-tergib ve Terhib 2:83)
  • Sahura kalkmak berekettir. Bir yudum su içseniz bile onu terk etmeyiniz. Çünkü Allah sahura kalkanlara rahmet eder. (Müsned, 3:44)
  • Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (Müslim, Sıyam 2 (1079))