ORUÇ TUTAN BİR KİMSE SÖZ VE DAVRANIŞLARINA NİÇİN DİKKAT ETMESİ GEREKİR?

blog yazısı ekle !

ORUÇ TUTAN BİR KİMSE SÖZ VE DAVRANIŞLARINA NİÇİN DİKKAT ETMESİ GEREKİR?

İslam dininde ibadetler Allah rızasını kazanmak için yapılır. Bu ibadetler arasında oruçta yer almaktadır. Ramazan boyunca oruçlu olmak uzun süreli yapılan bir ibadettir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç tutarak Allah'ın emirlerini yerine getirerek sevap kazanır. Aynı zamanda oruç tutarak kul yaratana yakınlaşır. Dolayısı ile oruç tutan bir kimse söz ve davranışlarına niçin dikkat etmesi gerekir? Sorusunun cevabı ibadetin bilinçli ve doğru olarak yerine getirmek için gereklidir. Ramazan ayı boyunca her Müslümanı yakından ilgilendirmektedir.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Ramazan boyunca kullanılan kelimeler, sözler daha ölçülü olmalıdır. Küfür, argo, gibi kötü sözler Ramazan süresince kullanılmamalıdır. Aslında bu kural kişinin yaşamı boyunca uyması gereken bir konudur. Böylece Ramazan ayında da kullanmaması gerekir. Kırıcı sözler, sinirli ruh hali vb. kötü davranışlarda oruçlu kişinin uzak durması gereken davranışlardandır. Oruçlu kişiler arkadaş çevresinde, aile bireyleri, akrabalar, dostlar ile iletişimin güzel bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Çünkü oruç tutan kişi sevabını katlayarak mükafatlandırılır. Ancak kötü söz, kötü davranışlar ile orucun ruhuna gölge düşürerek kazanılan sevaplarında azalmasına neden olur.

Oruç tutan bir kimse söz ve davranışlarına niçin dikkat etmesi gerekir? Sorusunun içerisinde sadece kötü söz, kötü davranış ile sınırlandırılamaz. Davranışların içerisine temizlik konusu da girmektedir. Yani oruç tutan kimse bedensel temizliğinin yanı sıra bulunduğu ortamın temizliğine, giydiği kıyafetlerin temizliğine, tükettiği besinlerin temizliğine dikkat etmesi gerekir. Dişler, iftardan ve sahurdan sonra mutlaka fırçalanmalıdır. Ağız bakımı yapılmalıdır. Diş ipi vb. şeyler kullanılması. Tırnaklarını düzenli olarak kesmelidir.

İslam dini, hoşgörü dinidir. Dolayısı ile oruç tutanlara saygılı olunması gerektiği gibi birde oruç tutanların saygılı olması gerektiği konular vardır. Mesela oruç tutmak kişinin hür iradesine bağlıdır. Dolayısı ile oruç tutmayan kişilere karşı anlayışlı olunması gerekir.

Oruç tutan bir kimse söz ve davranışlarına niçin dikkat etmesi gerekir? Sorusuna bir de şu açıdan bakarak cevaplayalım. Ramazan ayı boyunca oruçlu kişiler iftar ve sahur yaparlar. İşte oruçlu kişiler davranışlarında dikkat edeceği konulardan biride sahurdur. Sahura kalkmayı Ramazan boyunca alışkanlık haline getirmek gerekir. Sahura kalkıp bir lokma ekmek bile olsa yemek gerekir. Ramazan ayında sünnetlere de dikkat etmek gerekir. Mesela iftar. Oruçlu orucunu açtıktan sonra uzun süreli beklemeden iftar yemeğini yemelidir. Bu kurala uymak sünneti yerine getirmek demektir.

Sadece kötü söz söylemeyerek davranışlarda ölçülü olunmaz. Aynı zamanda gözleri, kulakları da oruç bitene kadar kötülüklere karşı kapatmak gerekir. Haram ve kötülükler karşısında oruçlu kişi asla taviz vermemelidir. Her harekette ve konuşmada önce düşünüp sonra hareket etmek gerekir. Ramazan ayının manevi ruhunu hissetmek için Müslümanlar hassas davranmalıdır.

Ramazan ayında otuz gün boyunca iyi bir Müslüman olmak için kişinin davranışlarına sözlerine çeki düzen vermesi huzurlu bir toplum oluşturmaktadır. Saygılı, anlayışlı, hoşgörülü insanlar birbirini sevmesini sağlar. Böylece Ramazan ayı sonrasında da huzurlu toplum sürdürülmeye çalışılır.

Oruç tutan bir kimse söz ve davranışlarına niçin dikkat etmesi gerekir? Sorusuna verdiğimiz yanıtlar ile hem Allah rızasını kazanır hem de peygamber efendimizi Hz. Muhammed'in övgüsünü kazanmış olur. Müslümanlığın amacına da tam anlamı ile hizmet etmiş olunur. Bu da iyi bir Müslümanın ödülü demektir. Kötülüklerden uzaklaşarak dilimizi dua ile meşgul etmeliyiz. Akıl ve gönlümüzü şefkat ve merhamet gibi duygulara yer vererek insan olmanın bilincine varmalıyız. Kuranı kerim okuyarak dini doğru bir şekilde öğrenebiliriz.