İFTARDA NELER YENMELİ?

blog yazısı ekle !

İFTARDA NELER YENMELİ?

Ramazan ayı ile beraber öğünlerin sayısı azalmaktadır. Ama Ramazan öğünlerinde çeşitleri artırmak doğru olacaktır. Ramazan ayında diğer aylardaki gibi rutin beslenme şeklini yakalamak için öğünleri sık sık uygulamaya çalışmak ile sağlanabilir. Türkiye'de oruç süresi on altı saatten fazladır. Bu süre boyunca açlığa ve susuzluğa dayanabilmek için iftarda neler yenmeli? Sorusu Ramazan ayında merak konusu olmaktadır.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Ramazan'ın gelmesi ile öğünler daha özenli hazırlanmaktadır. Sadece öğünler değil iftar sofrası ve sahur sofrası da özenli yemekler ile bir bütün oluşturacak şekilde şıktır. İftarda neler yenmeli? Ki dengeyi sağlayabilelim. İşte her akşam zihinleri meşgul eden İftarda neler yenmeli? sorunun cevabı ayrıntıları ile paylaşalım.

 • Oruç hurma, zeytin ve su ile açılmalıdır. Çünkü uzun saatler boş kalan mideyi yavaş yavaş harekete geçirmek gerekir. Direkt yemek ile başlamak mide krampları, bulantı gibi sorunlara yol açar.
 • Oruç açıldıktan sonra çorba ile devam etmek gerekir. Ancak çorbanın sıcaklığı önemlidir. Yaz aylarında oruç tutan kişiler genellikle yaz ayına uygun çorba çeşitlerine yer vermektedir. Özellikle de susuzluğu gidereceği düşüncesi ile buz gibi çorbalar içilmektedir iftarda. Bu durum yine sağlık açısından tehlikelidir. Çorba ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır.
 • Su ve çorbanın ardından ana yemek için mide dinlendirmek için 10 dakika kadar beklemek gerekir.
 • Ana yemek olarak balık başta olmak üzere et ve tavuk gibi et çeşitlerine yer verilebilir. Ancak yanında çeşitli sebze garnitürlerini de unutmamak gerekir. Böylece ana yemeği hafifletebiliriz.
 • Yine ana yemek olarak baklagillerde oldukça lezzetli seçenektir. Kuru fasulye ve pilav ikilisi milli yemeğimizdir. Ve ramazanda da vazgeçmek mümkün değildir. Nohut, barbunya da besin değeri yüksek ve doyurucudur.
 • Yemeğin yanına bol yeşillikli salata da mutlaka olmalıdır. Hem çeşit hem lezzet hem de mideyi ve sindirim sistemine yardım olması açısından önemlidir. Ayrıca yemek menüsünün olmazsa olmazı salatadır. Yine mevsimine uygun bol su içeren domates, salatalık, kıvırcık, soğan gibi sebzeler olmalıdır.
 • İçecek olarak komposto, hoşaf, yoğurt, ayran gibi doğal ürünler tercih edilmelidir. Çünkü süt ve süt ürünleri kalsiyum deposu olmasıdır. Ayrıca mideyi de rahatlatır.
 • Pilav, makarna gibi hamur ve karbonhidratlı çeşitler yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir. Yine de porsiyonlar abartılmamalıdır.
 • İftar sofralarının baş tacı Ramazan pidesidir. Hem iftar sofrasında hem normal aylarda ekmeksiz doymayanlar vardır. Ancak pilav veya makarna gibi çeşitler varsa Ramazan pidesi çok az yenmelidir.
 • İftarı hemen yiyip kalkmak yerine biraz daha dinlenmekte fayda vardır.
 • Yemeklerin arasında azar azar su içmek hem yutmayı hem de hazmı güçlendirir.
 • Uzmanlar iftar sofrası genellikle sebze yemeklerine ağırlık verilmesi gerektiğini belirtmektedir. Mesela türlü yemeği, fırında sebze, gibi çeşitler ramazanda oldukça hafif ve sağlıklıdır.
 • Zeytinyağlı yemeklerde iftar sofrasının olmazsa olmazlarındandır. Mesela zeytinyağlı dolmalar, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi.
 • İftar sofrası sadece yoğun yemek çeşitleri ile sınırlandırılmamalıdır. Daha hafif seçenek istiyorsanız kahvaltılık çeşitlerine yönelebilirsiniz. Peynir, zeytin, haşlama yumurta, domates, salatalık gibi standart bir kahvaltı menüsü seçilebilir.
 • Kuru meyve, ceviz gibi faydalı çerezlerden bir avuç yenilebilir.
İftar ve sahurda az ve sık yiyerek gün boyu ihtiyaç duyulan enerji için gerekli besin değerlerini almış oluruz. Böylece oruç nedeni ile kilo kayıplarını da önlemiş olur. İftarda neler yenmeli? Sorusu aslında basit ama mutlaka dikkat edilmesi gereken maddeleri kapsamaktadır. Ramazan boyunca sağlıklı olmak için yukarıdaki maddeleri incelemek gerekir.