İFTAR SOFRASI NASIL OLMALI?

blog yazısı ekle !

İFTAR SOFRASI NASIL OLMALI?

Ramazan ayının bu sene de yaz aylarına denk gelmesi, günlerin uzun olmasını ve dolayısıyla da tutulan oruç süresinin oldukça uzun olmasına sebep olmaktadır. Sıcak yaz günlerinde en çok su kaybı yaşanmaktadır.

Asmalı Balkon - Ankara İftar

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: 2120. Cadde 14/B-C Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

By Erdal Fasıl Ocakbaşı - Ankara İftar

Yıldız

devamını oku... Adres: Hollanda Caddesi 4/A Yıldız-Çankaya-Ankara

Etli Otlu - Ankara İftar

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

Kalaylı Restoran - Ankara İftar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Ufuk Üniversitesi Caddesi The Paragon İş Merkezi 2/A-2 Çukurambar-Ankara

Agapi Balık Restoran - Ankara İftar

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı No:184 İncek-Ankara

Çakra Et Balık Restaurant - Ankara İftar

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No: 43/A 100. Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2118. Cadde No:4 Maidan Yaşam Merkezi

Sarayköy Cennet Bahçesi Restoran - Ankara İftar

Kazan

devamını oku... Adres: Eski İstanbul Yolu 20. km No: 22 Yurtiçi Kargo karşısı Sarayköy Kazan-Ankara

Cilalı Meyhane - Ankara İftar

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158. Cadde No:32 C Blok No:12 Yaşamkent-Ankara

Lale Restoran - Ankara İftar

Ostim

devamını oku... Adres: Başkent Bulvarı No:4 Ostim-Ankara

Fige Restaurant & Jazz House - Ankara İftar

Çankaya

devamını oku... Adres: Pr. Dr. Aziz Sancar cad. ( eski Abdullah Cevdet sok.) No:15 Çankaya-Ankara

Eagles Coffee Food Studio - Ankara İftar

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2846. sok. No:2 C/1 Dora Park Villaları - Çayyolu-Ankara

Mardin Konağı - Ankara İftar

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Nira Gurme - Ankara İftar

Batıkent

devamını oku... Adres: 2416. cad. No: 78 Çakırlar - Batıkent - Ankara

TUQA Lounge - Ankara İftar

Bilkent

devamını oku... Adres: Beytepe Mahallesi 1621. Sokak Ufuk Çarşısı No:1/1 Bilkent 3 - Ankara

Hüsnü - Et Balık Mangal - Ankara İftar

Emek

devamını oku... Adres: Kazakistan cad. (eski Emek 4. cad.) No: 159/14 Emek-Ankara

Amasra Balıkçısı - Ankara İftar

GOP

devamını oku... Adres: Koza Sokak. No: 138/10 GOP-Ankara

MiCocina Kitchen Patisserie - Ankara İftar

Eskişehir Yolu

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2079. Sokak Via Green İş Merkezi No:2/C 8-9 Eskişehir Yolu-Ankara

Bedri Usta - Ankara İftar

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2760. Cadde No:25 Çayyolu-Ankara

Çalgan Et Lokantası - Ankara İftar

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara


Sağlığın koruna bilmesi de vücudun su ve tuz dengesini korumaktan geçtiği artık kesin olarak bilinmektedir. Hal böyle olunca da gün içerisinde çalışan ve oruç tutan kişilerin vücutlarının asla susuz kalmamaları gerekmektedir. Peki, ama oruçlu olan kişiler sağlıklarını nasıl korumalıdır? Bu sorunun cevabı ise iftar sofralarında ve sahur sofralarında gizlidir. Sahur yapılarak başlanan oruç, gün içerisinde hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar sabrederek tamamlanmaktadır. Gün içerisinde ki açlık ve susuzluk için ideal ve sağlık için bir iftar sofrası nasıl olmalı?

Gün içerisinde oruç tutarken mutlaka herkes akşama iftarda ne olacağını, nasıl bir sofra olacağını hayal etmektedir. Çeşit çeşit yemekler ve içeceklerle donatılmış bir iftar sofrası. Peki, ama sağlıklı olan bir iftar sofrası nasıl olmalı? Bu konuda uzmanlar birçok şey söylemektedirler. Fakat kafa karışıklığına hiçbir şekilde fırsat vermemek gerekiyor. İnsan vücudu gün içerisinde su ve tuz kaybeder. İftarda ise ilk olarak suya adeta hücum etmek sağlığın bozulmasına sebep olacaktır. Sağlıkla oruç tutup ve rahat bir Ramazan ayı geçirmek istiyorsanız iftar sofralarında mutlaka hafif yiyecekler, sindirimi kolay ve lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Bol sıvı tüketilmesi gerektiği de herkesin bildiği bir konudur. Fakat bu tek seferde ve su ile tamamlanmamalıdır.

Yıl boyunca, gece ve gündüz olmak üzere durmaksızın çalışan sindirim sisteminin de yenilenmesi gerekmektedir. Yıl boyunca hiçbir sorun çıkarmaksızın çalışan ve oldukça yoğun bir şekilde çalışan sindirim sistemimiz kendini Ramazan ayında oruç ile yenilemektedir. Sindirim sistemi yenileme işlemini yaparken tekrardan yüklenmek ve işlevini yerine getirmesini engellemek orucun sağlık getirmesi yerine zarar getirmesine sebep olacaktır. Yıl boyunca da bu durumun neticeleri sindirim sistemi hastalıkları olarak karşımıza çıkacaktır. Bu sebeple iftar sofralarına çok özen gösterilmelidir. Tam da bu noktada iftar sofrası nasıl olmalı? Ve nasıl bir başlangıç yapılmalıdır? Diye herkesin merak ettiği bu soru karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle biraz su ile açılan orucun ardından çorba tüketilmelidir. Ardından da az önce bahsettiğimiz gibi sindirimi kolay yiyecekler, hafif ve lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Burada yapılan en büyük yanlışlardan biri ise ağır ve hayvansal gıdalar tüketilerek gün boyunca çalışmayan sindirim sistemine yüklenilmesidir. Bu şekilde yapılırsa oruç sağlık değil, sindirim sistemi hastalıklarına sebep olacaktır.

Tüm gün aç ve susuz kalındıktan sonra vücut bu durumun etkilerinden nasıl kurtulur? Bu durumda en etkili yöntem tabi ki iftar sofralarında yapılan yemeklerle mümkündür. Peki, ama iftar sofrası nasıl olmalı? Sağlık için iftar sofrasında neler bulunmalıdır? Oruç öncelikle su ile açılarak başlanabilir. Su, yemeğin başında ve yemekle beraber içildiği gibi yemeğin sonunda da içilerek bol su içilmiş olur. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde vücudun su ihtiyacı karşılanmış olur. Ardından bir çorba içilerek mide rahatlatılır. Çorbanın ardından ana yemeğe geçilmelidir. Ana yemekte lifli ve kepek bakımından zengin gıdalar yer almalıdır. Mesela örnek vermek gerekirse pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, ekmek tüketiliyor ise kepek ekmek ve az yağlı et ya da kıyma ile hazırlanmış yemekler tercih edilmelidir. Burada et tercihi kişinin damak zevkine göre tavuk, balık ya da kırmızı et olarak değişebilir. Ama yağ ve etin terbiye yöntemi sindirim açısından oldukça önemlidir.

İftar sofrasında yapılan en büyük hatalar ise suya bir anda hücum ederek mideyi sadece su ile şişirmek ya da hızlı hızlı yemek yemektir. İftarda olabildiğince yavaş yemek gerekir. Ayrıca lokmaların da küçük olması ve çok çiğnendikten sonra yutulması gerekir. Bu bahsettiğimiz konulara dikkat edildiği taktirde son derece sağlıklı bir oruç dönemi geçireceğiniz gibi oldukça sağlıklı bir sindirim sistemine ve bünyeye de sahip olabilirsiniz.