İFTAR MEKANLARI

blog yazısı ekle !

İFTAR MEKANLARI

İftar, oruçlu kişinin akşam ezanı ile birlikte orucunu açmasıdır. İftar yaparken yiyecek ve içecek ile oruç açılmaktadır. Ramazan ayı boyunca iftar için birbirinden farklı lezzetler ile sofralar hazırlanır.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Böylece Ramazan'da damaklarda tat bırakan lezzetler ve keyifli bir iftar hepimizin dileğidir. On bir ayın sultanı Ramazan, sadece sofraları değil aynı zamanda yaşantımızı da zenginleştirmektedir. Ramazan bolluğu ve bereketi ile bu yıl da yaklaşmaktadır.

Ramazan heyecanı bir yandan sevdiklerinizin aynı masa etrafında buluşma heyecanı da bir yandan hissedilir. İftar masasının bu huzur dolu, muhabbet dolu ambiyansını yaşamak isteyenlerdenseniz arada bir çeşitli iftar mekanlarını tercih ederek soluyabilirsiniz. İftar mekanları olarak;

  • Restaurant
  • Lokanta
  • İftar çadırı
  • Otel restoranları
  • Kebap salonları
  • Balık restoranları
  • Sosyal tesisler gibi.
Yukarıda saydığımız farklı mutfak tarzları ile birbirinden lezzetli ve kaliteli iftar menülerini hazırlayan iftar mekanlarından bazılarıdır. Geleneksel Türk mutfağı, Osmanlı mutfağı, yöresel mutfaklar gibi birbirinden değerli Türk mutfağı Ramazan'da sunulmaktadır. Buna bağlı olarak Ramazan ayında Avrupa mutfaklarına bir süreliğine ara verilmiş olmaktadır. Ramazan heyecanını eşiniz, dostunuz, aileniz ile yaşamak için genel olarak listelediğimiz iftar mekanlarından birini tercih etmek size kalmıştır.

Ramazan sevinci ülkemizin her köşesinde yaşanmaktadır. Dolayısı ile yukarıda saydığımız iftar mekanları büyük şehirler başta olmak üzere her şehirde müşterilerini kaliteli hizmetleri ile ağırlamaktadır. Ramazan boyunca bir kere de dışarıda iftar yapmak isteyenler bütçelerini de düşünmek zorundadır. Dolayısı ile bütçelerine uygun iftar mekanlarına yönelirler. Yukarıda saydığımız iftar mekanları, düşük bütçelilerin, yoksulların iftar yapabileceği yerler mevcut olduğu gibi prestijli mekanlarda mevcuttur.

İftar mekanlarında çeşitli iftar yemekleri, yemeklerin taze ve dumanı tüterek servis yapılması, servis esnasında personelin profesyonel hizmeti gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. Ramazan için özel olarak hazırlanan yemekler müşterilerin beğenisine sunulurken diğer yandan günün sonunda hissettiğiniz susuzluk hissi çok özel tatlar ile sonlandırılacaktır. Bunun için geleneksel tatlara ağırlık verilmektedir. Kimi iftar mekanlarında çeşitli baharatlar ile lezzetlendirilmiş Osmanlı şerbetleri sunulurken kimi iftar mekanları baklavanın eşlikçisi dondurma ile sunum yapmaktadır.

Ramazan'da genellikle kırmızı et ağırlıklı olarak beslenmek yüksek kaloriyi de beraberinde getirir. İftar mekanları tercihi yaparken bu hususa dikkat ediyorsanız alternatif olarak balık restoranlarını tercih edebilirsiniz. İftar mekanları arasında farklı olduğu gibi iftar menüsü de alışılmışın dışında yer almaktadır. Her mevsim taze olarak bulabildiğimiz balıkları, Ramazan ayında iftar sofrası için lezzetli bir menü olarak sunan iftar mekanları da mevcuttur.

İftar mekanları, menüleri kadar mekân dizaynları, konseptleri ile müşterilerin gözüne hitap etmekten de geri durmuyor. Geniş mekanların yanı sıra büyük bahçeleri ile ferah ortamlara sahiptir. Böylece ferah ortamlarda rahat bir iftar yapmanıza olanak sağlamaktadır. Böylece iftarınızı yaparken kalabalık ortamlar değil de sakin ve geniş ortamlarda iftar yapmak oldukça önemlidir.

İftar mekanlarına daha varmadan hazırlanan yemeklerin muhteşem kokusu bütün cadde boyunca hissedilmektedir. Dolayısı ile daha masanıza oturmadan yemek kokuları davet etmektedir.

İftar masasına oturduğunuzda bütün günün yorgunluğu bir yana orucun verdiği yorgunlukta kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlar. Ancak iftar mekanlarında ortamın dinlendirici müzikler, sofi müzikler, tasavvuf müzikleri, fasıl müzikleri gibi Ramazan ayına uygun müzikler ile ortamda hoş bir ambiyans oluşturulmaktadır. Böylece siz yemeğinizi yerken kulağınıza ulaşan müzikler de ruhunuzu doyuracaktır. Bu müzikler canlı performans ile müşterileri mest etmektedir.

İftar mekanları, sadece iftar menüleri ile hizmetleri sınırlı değildir. Aynı zamanda sahurda da hizmet sunmaktadır. Böylece iftar ve sahur dahil olmak üzere bu süre boyunca müşterilerini ağırlamaktadır