HAMİLELİĞİN İLK VE SON 3 AYINDA ORUÇ SAKINCALI

blog yazısı ekle !

HAMİLELİĞİN İLK VE SON 3 AYINDA ORUÇ SAKINCALI

Ramazan ayı ile beraber pek çok Müslüman başta oruç olmak üzere dini ibadetlerini yerine getirmektedir. Hamileliği Ramazan ayına denk gelen anne adaylarının oruç tutup tutma konusunda uzmanların dikkatli davranmaları gerektiği uyarısı yer almaktadır. Özellikle de hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalıdır. Çünkü ilk üç ay önemlidir. Çünkü bebek yavaş yavaş bu süre boyunca gelişir.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Organları, elleri, kolları gibi. Bebeğin gelişiminin gerilememesi önemli bir konudur ve Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalıdır. Ayrıca anne adayında mide bulantıları, bu duruma bağlı olarak istifralar yaşanır. Oruçlu hamilelerde sıkça görülen sorunlar; baş dönmesi, yorgunluk, sinirli ruh hali belirtileridir. Dolayısı ile hamileler oruç tutmayı, doğumdan sonraki zamanlara ertelemeleri gerektiğini belirtmiştir.

Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olduğu beslenme uzmanları tarafından da değinilen bir konudur. Anne adayı ilk aylarda beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Yani öğün sayısı 3 olarak ayarlamalıdır. Ayrıca öğünlerde porsiyonlar küçültülmeli ve sık sık yemek gerekir. 3 öğün dışında ara öğünler ile aşırı açlık hissi yaşanmaması gerekir.

Bütün kontrollerini yaptırıp, kritik aylarını atlatan hamileler oruç tutma konusunda ısrar ediyorsa doktor gözetiminde olmalıdır. Yani düzenli olarak tansiyon, şeker gibi konularda ölçüm yaptırmalıdır. Oruç sebebi ile kilo kayıpları riskine karşılık kiloyu kontrol altında tutmak gerekir. Eğer oruç tutan hamileler varsa sahura kalkarak oruç tutması gerekir. Aksi yönü zaten uzmanlar tarafından izin verilmemektedir.

Hamileler hem kendini hem de bebeği düşünerek oruç tutmaya karar vermelidir. Hamilelik özel bir süreç olduğundan bu aşamada normal insanlara göre daha dikkatli ve hassas davranmaları gerekir. Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olması anne ve bebek için risklerin bulunmasından kaynaklanmaktadır. İlk aylarda gelişmeye başlayan bebek son aylarda gelişimini tamamlayacaktır. Dolayısı ile anne adayları oruç tutmak isterse bu kriterleri göz önünde bulundurması gerekir.

Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olduğu durumlardan biri de düşük yapma riski olanlardır. Bol su ve sıvı takviyeleri ile anne adayları bu riski azaltmaya çalışırken oruç tutması düşük riskini daha da artırır. Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olması annede görülen kronik rahatsızlıklardır. Şeker, tansiyon, kalp gibi sorunlar hamilelik sürecini zorlaştırmaktadır. Bir de oruç tutulması halinde riskleri de artırmaktadır.

Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olması anne adayının duyduğu sıvı ihtiyacı daha artmasıdır. Normal bir insana göre hamileler daha fazla su ve sıvı tüketmesi gerekir. Vücutta su seviyesinin azalması hamileler de erken doğum riski meydana gelmektedir. Oruç ile beraber su ve sıvı alımı azalacağından oruç tutmamak gerekir.

Hamilelikte hem bebek hem de anne beslenmesi özenli ve titiz olmalıdır. Beslenme programı her hamileye göre kişisel hazırlanmalıdır. Dolayısı ile Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olması uzun süreli aç kalmadan kaynaklanabilir. Yani oruç tutan hamileler yaklaşık on yedi saat oruç tutacağından aç kalma süresi uzayacaktır.

Hamilelerde süt miktarı yine beslenme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmek hamilelerde süt miktarını artırır. Böylece doğumdan sonra bebeğin ihtiyacı olan sütü karşılamış olur. Hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç sakıncalı olmaktadır. Hamileler gereken süt miktarını oruç tutarak sağlayamazlar. Ek besinlere ihtiyaç vardır. Hamileler beslenme sayesinde hem bebeği hem de kendini çeşitli risklere karşı koruyabilir.