ÇOCUKLARIMIZI KAÇ YAŞLARINDAN İTİBAREN ORUCA ALIŞTIRMAMIZ GEREKİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLARIMIZI KAÇ YAŞLARINDAN İTİBAREN ORUCA ALIŞTIRMAMIZ GEREKİR?

Oruç ibadeti; Yüce Allah'ın fark kıldığı ve İslam dininin 5 temel esaslarından biri olan bir ibadettir. Dinimizce oruç ibadetinin sevabı da diğer ibadetlerden farklı tutulmuştur.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Bu kadar önemli bir ibadet olan oruç, Ramazan ayı içerisinde tan yerinin ağarması ile başlayarak akşam ezanına kadar ki süre içerisinde tüm nefsi arzuları ertelemesidir. Bu süre içerisinde sevabının yalnız Allah'ın katında olacağını bilerek ve sadece Allah rızası için yapılan bir ibadettir. Peki, ama oruç ibadeti kimlere farzdır? Bu konuda dinimizin orucun farz olduğu kişiler için hükmü şu şekildedir.

  • Müslüman olmak
  • Ergenlik çağında olmak
  • Aklı başında olmak
  • Hasta ve engel durumu oruç tutmasına mâni olmayan kişiler
Bu bahsettiğimiz kişiler için oruç farzdır.

Çocuklar geleceğimizdir. Her konuda yetiştirilmeleri için azami özen göstermek gerekiyor. Nitekim dini eğitimleri konusunda da bu özen hat safhada tutulmalıdır. Az önce bahsettiğimiz orucun farz olduğu kişiler için ergenlik çağı şartı bulunmaktadır. Tabi bu şart orucun farz olduğu ilk dönemdir. Bu yaşlara kadar oruca alışmayan çocuklar oldukça zorluk çekmekte ve hatta birçoğu orucu terk etmektedir. Bu gibi durumların ortaya çıkmasında ki temel sebep çocukların küçük yaşlarda oruca alıştırılmamasından kaynaklanmaktadır. Peki, ama çocuklarımızı kaç yaşlarından itibaren oruca alıştırmamız gerekir? Bu sorunun birçok cevabı vardır. Ama öncelikle çocuğunuz henüz ergenlik çağına girmemiş olması gerekiyor. Çünkü zaman içerisinde oruca alışan çocuk ergenlik dönemine geldiği zaman zorlanmadan ve rahat bir şekilde (tam manasıyla) orucunu tutabiliyor.

Eskiden büyüklerimizin yaptığı gibi "orucunu satın almak" ya da "tekne orucu" gibi çocuğu oruca motive edecek yöntemlerle alıştırırlardır. Bugün ki İslam Alimleri de bu durumun oldukça yerinde olduğunu ve çocukların bu tür uygulamalarla oruca henüz çocuk yaşlarda alıştırılması gerektiğini belirtmektedir. Yaşı daha küçük olan çocuklar için ise gün içerisinde belirli saatlerde ve daha kısa sürelerle oruç tutturarak alıştırma yapılabilir. Bu yaşlar genel olarak 4 ila 5 yaşlarında yarım oruç tutturulmaktadır. Çocuklar 6 ila 8 yaşına deldiği zaman az önce belirttiğimiz "tekne orucu" ya da "orucunu satın alma" gibi yöntemler devam ettirilebilir. Sıcak yaz aylarına denk gelen Ramazan ayı, çocukların oruç tutmasını da zor bir hale getiriyor. Ama ebeveynler bu dönemlerde çocukları için en ideal oruca alıştırma yöntemlerini uygulayarak bu zorlukların üstesinden gelebilirler. Ayrıca çocuklarımızı kaç yaşlarından itibaren oruca alıştırmamız gerekir? Bu soru için verilebilecek cevap ise ergenlik çağından önce olmasıdır. Çünkü ergenlik döneminde çocukların kişilikleri oluşmaya başladığı için oruç çocuk gelişiminde son derece büyük bir rol oynamaktadır. Oruç, çocuğa öncelikle sorumluluk almayı ve nefsine hâkim olabilmeyi öğretiyor. Bu şekilde yetişen çocukların ergenlik dönemine girdiği zamanlarda oruç tutmaları daha kolay oluyor.

Gelecek nesillerin sorumluluk sahibi, başkalarının hakkına saygı duyan nefsi arzularının esiri olmayan bireyler olabilmesi son derece önemlidir. Aslına bakılırsa bu şekilde yetiştirilen çocuklar hayatlarının tamamında bu kuralları hayat felsefesi haline getireceklerdir. Bu durum için en önemli şart hiç şüphesiz çocukların daha küçük yaşlarda bu şekilde eğitilmeleri gerekmektedir. Bu eğitim de kaç yaşlarında başlamalıdır? Yani çocuklarımızı kaç yaşlarından itibaren oruca alıştırmamız gerekir? Uzmanlara göre çocuklar her yaşta eğitilebilir. Fakat burada önemli olan çocuğun yaşına uygun eğitimi verebilmektir. Bu sebeple çocuklarımızı kaç yaşlarından itibaren oruca alıştırmamız gerekir? Diye soracak olursak; çocuğun kapasitesine ve yaşına göre değişen bir alıştırma süreci yapmak daha uygun olacaktır. Az öncede bahsettiğimiz gibi çocuğun söylenenleri anlayabileceği yaşlarda hafif hafif başlayan oruç eğitimi, ta ki ergenlik dönemine kadar değişen yöntemlerle devam ettirilmelidir.