ANKARA’DA TOPLU İFTAR YEMEĞİ NEREDE YENEBİLİR?

blog yazısı ekle !

ANKARA’DA TOPLU İFTAR YEMEĞİ NEREDE YENEBİLİR?

Ramazan sevgi, kardeşlik, dayanışma ve en önemlisi paylaşma ayıdır. İftar yemekleri ne kadar toplu bir şekilde yenebilirse tutulan oruçların da bu denli sevabı fazla olacaktır. Ayrıca Ramazan ayı ile kazanılan alışkanlıklar da bir Müslümana yakışır şekilde olacaktır.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Bu sebeple Ramazan ayı boyunca iftar yemeklerini yalnız yememeye ve kalabalık iftar masaları tercih edilmelidir. Amaç peygamber efendimizin de belirttiği gibi "kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirdiyse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez." Buyurmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere olabildiğince ve bütçemizin yettiğince iftar yemekleri dağıtan tarafta olmak lazım. Olabildiğince iftar sofraları kurarak önceliği yakın akraba olmak şartıyla halkayı genişleterek iftar davetleri düzenlemek gerekmektedir. En az iftar daveti vermek kadar verilen davete icabet etmek te son derece önemlidir. Bir de toplu iftar yemeği için hayır sahipleri, iş adamları, vakıflar ve belediyeler gibi hayır kurumları da toplu iftar yemekleri ve organizasyonlar düzenlemektedir. Her sene toplu iftar yemeği verilen yerlerde değişiklik olabilmektedir. Bu da akıllara bu sene Ankara'da toplu iftar yemeği nerede yenebilir? Sorusunu getirmektedir. Bizlerde sizin için Ankara'da toplu iftar yemeği ikramı yapılacak bazı yerlerin listesini hazırladık.

Bu yerlerden bazıları şu şekildedir;

 • Seğmenler kent meydanı
 • Sincan kent meydanı
 • OSTİM metro istasyonu yanı
 • Altındağ Battalgazi
 • Altındağ Solfasol
 • Yahyalar Camisi karşısı
 • Mamak Kusunlar TOKİ konutları
 • Hüseyingazi Rauf Denktaş Parkı içi
 • Altındağ Karacaören TOKİ konutları
 • Cebeci bölgesi – Kutlugün Sokak Cebeci Camii yanı
 • Türközü Bölgesi – Metin Oktay Mahallesi Yunus Emre Camii yanı
 • Öveçler bölgesi – Huzur Mahallesi Salı pazarı karşısı
 • Esat bölgesi – Bülbülderesi Caddesi Yüzüncü Yıl Mahallesi muhtarlığı yanı
 • Cevizlidere bölgesi – Cevizlidere Caddesi ile 1235. Cadde kesişimi
Bu maddeler halinde sıraladığımız yerlerde Ankara'da toplu iftar yemeği ikramı yapılmaktadır. Tabi bu bahsettiğimiz yerler Ankara'da toplu iftar yemeği yapılan yerlerden sadece birkaçıdır. Çok daha fazlası Ramazan ayının ilerleyen günlerinde yerleri kesinleşecek ve yapılan hazırlıklarında tamamlanmasıyla bu yerler halka açık hale gelecektir. Bu sebeple belirli aralıklarla Ankara'da toplu iftar yemeği nerede yenebilir? Diye araştırma yapmanız halinde çok daha uzun bir liste karşınıza çıkacaktır.

Toplu iftar yemekleri geçmişten günümüze kadar gelen ve kültürümüzün vazgeçilmezleri arasında ki yerini alan bir gelenek haline dönüşmüştür. Kültürümüzde olan her bir ayrıntı en ince noktasına kadar düşünülerek uygulandığı görülmektedir. Bu konunun en açık örneği toplu iftar yemekleridir. Toplu iftar yemeklerinin ilk amacı, durumu iyi olmayan insanların iftar yapabilmelerini sağlamaktır. Diğer bir yandan insanların arasında hiçbir ayrım gözetilmeksizin bir sofraya oturup birlikte iftar yapmaları amaçlanmaktadır. Ayrıca toplu iftar yemeklerinin en önemli özelliği ise hiç kimsenin maddi durumu, makamı ve kim olduğu önemsenmeksizin herkesle birlikte bir sofrada iftar yapabilmesidir. İşte tüm bunlar toplu iftar yemeği olarak günümüze kadar gelen paylaşma ve kardeşlik duygularının zirveye ulaştığı geleneklerimizdendir.

Eğer sizde bu Ramazan ayında bir değişiklik olsun istiyorsanız ve bu muhteşem ortamdan geri kalmak istemiyorsanız yalnız iftar sofralarına oturmak yerine size en yakın toplu iftar yemeği davetine katılabilirsiniz. Size en yakın toplu iftar yemeği davetinin nerede olduğunu merak ediyorsanız Ankara'da toplu iftar yemeği nerede yenebilir? Diye bir araştırma yarak size en yakın toplu iftar yemeği veren yerleri kolayca bulabilir ve iftara kısa bir süre kala burada yerinizi alarak güzel bir iftar yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca toplu iftar yemeklerinin ardından Ramazan ayının ruhuna yakışır bir şekilde Ramazan etkinlikleri de düzenlenmektedir.