ANKARA İFTAR YERLERİ

blog yazısı ekle !

ANKARA İFTAR YERLERİ

Normal günler dışında iftar sofrası daha özenli ve daha düzenli olması istenir. Ve yemekler çeşit çeşittir. Dolayısı ile bir ay boyunca her gün değişik yemekler ile iftar sofraları hazırlanır. Ramazan'ı özel yapanlardan biri de iftar sofralarında yer alan lezzetli tatlardır.

Ankara iftar mekanlari için tıklayın
Ankara İftar

Böylesine sofralarda oruç açmak paha biçilemez. Ramazan'da iftar sofrası için ana çeşitler arasında et ve etli yemekler ile üzerine kan şekerini dengelemesi için tatlıya yer verilir. İftar için dışarıda program düşünüyorsanız Ankara'da yenilebilecek en lezzetli yemekleri, kebapları, balık yemeklerini ve tabi ki tatlıları Ankara iftar yerlerinde bulabilirsiniz.

Ankara iftar yerleri arasında kebap restoranları, restoranlar, lokantalar, kafeler gibi çeşitli konseptlere ait yerleri sayabiliriz. Ankara iftar yerlerinden kimileri şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaktır kimisi tam şehrin göbeğinde, her an ulaşabilecek şekilde konumlandırılmıştır.

Ankara iftar yerlerinde aile ortamları da mevcuttur. eşiniz ile rahat bir iftar yemeği yiyebilirsiniz. Çocuklu aileler de unutulmamıştır. Çocuklarınızın seveceği yemekler, oyun alanları ile iftar süresinde yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ankara iftar yerleri denildiğinde yemeklerden bahsetmeden geçmek olmaz. Çünkü çoğu yer tercih arasında iftar için oluşturulmuş menüden geçer. Ankara iftar yerlerinin hazırladığı menülerde hangi gün olursa olsun yemekten asla vazgeçilmez kuru-pilav muhteşem ikilisi, içli köfte, kuru dolma gibi doğunun ve güneydoğunun meşhur tatlarını bulabilirsiniz. Yemek yenilir de tatlısız olur mu? Ankara iftar yerleri arasında çoğu işletme yemekten sonra tatlıyı bonus olarak müşterilerine sunar. Güllaç, sütlaç, irmik helvası ve daha fazlası. Kısacası Ankara iftar yerleri, iftar için hazırlanan yemeklerde her tarif için yöresel malzemeler getirttirilir. Böylece o lezzet sanki yerinde yemişçesine lezzetli bir tat verir damaklara.

Ankara iftar yerleri, eski ramazanlara özlem duyanlara nostalji yaşatmayı da ihmal etmiyor. Hatta ileri yaşların hep bir nerde o eski ramazanlar diye iç çekişleri duyulur. Çünkü Ramazan sadece yemek ile geçiştirilecek kadar sıradan ve yüzeysel günleri kapsamaz. Yemek sonrasında gölge oyunlarından Hacivat- karagöz oyunları ile unutulmaya yüz tutmuş gösteriler hatırlanır ve eğlenceli zamanlar geçirilir. Sadece yetişkinler değil yeni nesillerin bilmediği, tanımadığı kültürel değerler de nesillere tanıtılır. Eskilerden konu açılmışken eski iftar sofralarında bütün akrabalar bir araya gelirdi. Ancak çeşitli sebepler ile şehir dışında olanlar ya da aileden uzak olmaları sebepleri ile sofralar artık küçülmüştür. Ve evde iftar yapma geleneği artık dışarıda şık yerlerde yeme akımı başlamıştır ve bu akım son yıllarda geleneğe dönüşmeye başlamıştır.

Ankara iftar yerleri, açık hava mekanları ve kapalı mekanlar ile iki farklı ortamlara sahiptir. Ramazan'ın yaz aylarına kaydığı son on yılda genellikle açık hava ortamları tercih edilmeye başlanmıştır. Hatta fırsata çevirerek temiz havanın keyfi çıkarılmaktadır. Bunun için bahçeler, teraslar, balkonlar oldukça işlevseldir. Hem mekanların kapasitesini artırmakta hem de müşteriye ferah bir ortam sunulmaktadır. Artık günlerin giderek kayması ile yaz aylarından sonra kış aylarına denk gelecek olan Ramazan, bu ortamların kapalı tarafı ile iftar veya sahur yapma şansını yakalamaktadır.

Ankara iftar yerleri ile ramazanın güzel atmosferine ortak olmak istiyorsanız Ankara'da bulabileceğiniz en iyi yerleri deneyimlemek için acele etmelisiniz. Ankara'nın her köşesinde, caddesinde iftar yapmak için bulabileceğiniz yerler mevcuttur. Kısacası Ankara da iftar heyecanını doyasıya yaşayabileceğiniz çok sayıda alternatif mevcuttur. Karar vermede zorlanacak, seçenekler arasında kaybolacaksınız. Tüm bu uğraşlar, iftar yemeğini en iyi yerde ve en lezzetli yemekler ile nasıl geçirilir? Sorusuna doğru yanıtı bulmak içindir.