ANKARA İFTAR YERLERİ

blog yazısı ekle !

ANKARA İFTAR YERLERİ

Normal günler dışında iftar sofrası daha özenli ve daha düzenli olması istenir. Ve yemekler çeşit çeşittir. Dolayısı ile bir ay boyunca her gün değişik yemekler ile iftar sofraları hazırlanır. Ramazan'ı özel yapanlardan biri de iftar sofralarında yer alan lezzetli tatlardır.

Böylesine sofralarda oruç açmak paha biçilemez. Ramazan'da iftar sofrası için ana çeşitler arasında et ve etli yemekler ile üzerine kan şekerini dengelemesi için tatlıya yer verilir. İftar için dışarıda program düşünüyorsanız Ankara'da yenilebilecek en lezzetli yemekleri, kebapları, balık yemeklerini ve tabi ki tatlıları Ankara iftar yerlerinde bulabilirsiniz.

Ankara iftar yerleri arasında kebap restoranları, restoranlar, lokantalar, kafeler gibi çeşitli konseptlere ait yerleri sayabiliriz. Ankara iftar yerlerinden kimileri şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaktır kimisi tam şehrin göbeğinde, her an ulaşabilecek şekilde konumlandırılmıştır.

Ankara iftar yerlerinde aile ortamları da mevcuttur. eşiniz ile rahat bir iftar yemeği yiyebilirsiniz. Çocuklu aileler de unutulmamıştır. Çocuklarınızın seveceği yemekler, oyun alanları ile iftar süresinde yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ankara iftar yerleri denildiğinde yemeklerden bahsetmeden geçmek olmaz. Çünkü çoğu yer tercih arasında iftar için oluşturulmuş menüden geçer. Ankara iftar yerlerinin hazırladığı menülerde hangi gün olursa olsun yemekten asla vazgeçilmez kuru-pilav muhteşem ikilisi, içli köfte, kuru dolma gibi doğunun ve güneydoğunun meşhur tatlarını bulabilirsiniz. Yemek yenilir de tatlısız olur mu? Ankara iftar yerleri arasında çoğu işletme yemekten sonra tatlıyı bonus olarak müşterilerine sunar. Güllaç, sütlaç, irmik helvası ve daha fazlası. Kısacası Ankara iftar yerleri, iftar için hazırlanan yemeklerde her tarif için yöresel malzemeler getirttirilir. Böylece o lezzet sanki yerinde yemişçesine lezzetli bir tat verir damaklara.

Fige Restaurant & Jazz House - Ankara İftar

Çankaya

devamını oku... Adres: Pr. Dr. Aziz Sancar cad. ( eski Abdullah Cevdet sok.) No:15 Çankaya-Ankara

Lale Restoran - Ankara İftar

Ostim

devamını oku... Adres: Başkent Bulvarı No:4 Ostim-Ankara

Asmalı Balkon - Ankara İftar

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: 2120. Cadde 14/B-C Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

MiCocina Kitchen Patisserie - Ankara İftar

Eskişehir Yolu

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2079. Sokak Via Green İş Merkezi No:2/C 8-9 Eskişehir Yolu-Ankara

Bedri Usta - Ankara İftar

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2760. Cadde No:25 Çayyolu-Ankara

Agapi Balık Restoran - Ankara İftar

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı No:184 İncek-Ankara

Kalaylı Restoran - Ankara İftar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Ufuk Üniversitesi Caddesi The Paragon İş Merkezi 2/A-2 Çukurambar-Ankara

Neyzen Restoran - Ankara İftar

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı No:211/6-7 Kavaklıdere-Ankara

Behzat Oran - Et Balık Mangal - Ankara İftar

Oran

devamını oku... Adres: Yukarı Dikmen Mah. 630. sok. No:7 Oran-Ankara

Kalkan Balık Restaurant - Ankara İftar

GOP

devamını oku... Adres: Attar Sokak No:8 GOP-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2118. Cadde No:4 Maidan Yaşam Merkezi

TUQA Lounge - Ankara İftar

Bilkent

devamını oku... Adres: Beytepe Mahallesi 1621. Sokak Ufuk Çarşısı No:1/1 Bilkent 3 - Ankara

By Erdal Fasıl Ocakbaşı - Ankara İftar

Yıldız

devamını oku... Adres: Hollanda Caddesi 4/A Yıldız-Çankaya-Ankara

Yarens Saklı Bahçe - Ankara İftar

İncek

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Cilalı Meyhane - Ankara İftar

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158. Cadde No:32 C Blok No:12 Yaşamkent-Ankara

Sarayköy Cennet Bahçesi Restoran - Ankara İftar

Kazan

devamını oku... Adres: Eski İstanbul Yolu 20. km No: 22 Yurtiçi Kargo karşısı Sarayköy Kazan-Ankara

Divan Pub - Ankara İftar

Tunalı

devamını oku... Adres: Tunalı Hilmi Cad. Güniz Sok. No:42 (Divan Otel İçi) Kavaklıdere-Ankara

İncek Sofrası - Ankara İftar

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Behzat Subaşı - Ankara İftar

Çankaya

devamını oku... Adres: Üsküp Caddesi (eski Çevre sok.) 11/A Çankaya-Ankara​

Rıfkı - Et Balık Mangal - Ankara İftar

Balgat

devamını oku... Adres: Türk Ocağı cad. No: 76/10 Balgat-Ankara


Ankara iftar yerleri, eski ramazanlara özlem duyanlara nostalji yaşatmayı da ihmal etmiyor. Hatta ileri yaşların hep bir nerde o eski ramazanlar diye iç çekişleri duyulur. Çünkü Ramazan sadece yemek ile geçiştirilecek kadar sıradan ve yüzeysel günleri kapsamaz. Yemek sonrasında gölge oyunlarından Hacivat- karagöz oyunları ile unutulmaya yüz tutmuş gösteriler hatırlanır ve eğlenceli zamanlar geçirilir. Sadece yetişkinler değil yeni nesillerin bilmediği, tanımadığı kültürel değerler de nesillere tanıtılır. Eskilerden konu açılmışken eski iftar sofralarında bütün akrabalar bir araya gelirdi. Ancak çeşitli sebepler ile şehir dışında olanlar ya da aileden uzak olmaları sebepleri ile sofralar artık küçülmüştür. Ve evde iftar yapma geleneği artık dışarıda şık yerlerde yeme akımı başlamıştır ve bu akım son yıllarda geleneğe dönüşmeye başlamıştır.

Ankara iftar yerleri, açık hava mekanları ve kapalı mekanlar ile iki farklı ortamlara sahiptir. Ramazan'ın yaz aylarına kaydığı son on yılda genellikle açık hava ortamları tercih edilmeye başlanmıştır. Hatta fırsata çevirerek temiz havanın keyfi çıkarılmaktadır. Bunun için bahçeler, teraslar, balkonlar oldukça işlevseldir. Hem mekanların kapasitesini artırmakta hem de müşteriye ferah bir ortam sunulmaktadır. Artık günlerin giderek kayması ile yaz aylarından sonra kış aylarına denk gelecek olan Ramazan, bu ortamların kapalı tarafı ile iftar veya sahur yapma şansını yakalamaktadır.

Ankara iftar yerleri ile ramazanın güzel atmosferine ortak olmak istiyorsanız Ankara'da bulabileceğiniz en iyi yerleri deneyimlemek için acele etmelisiniz. Ankara'nın her köşesinde, caddesinde iftar yapmak için bulabileceğiniz yerler mevcuttur. Kısacası Ankara da iftar heyecanını doyasıya yaşayabileceğiniz çok sayıda alternatif mevcuttur. Karar vermede zorlanacak, seçenekler arasında kaybolacaksınız. Tüm bu uğraşlar, iftar yemeğini en iyi yerde ve en lezzetli yemekler ile nasıl geçirilir? Sorusuna doğru yanıtı bulmak içindir.